KNJIŽNI MOLJ

27. 5. 2022

PEROCI, ELA: MED PRAVLJICE

Mladinska knjiga, 2022

Letos mineva 100 let od rojstva ene naših najboljših pravljičark, Ele Peroci. Le kdo ne pozna slavne Muce copatarice, ki nas je naučila pospravljati copatke? Njene kratke sodobne pravljice Hišica iz kock, Moj dežnik je lahko balon, Očala tete Bajavaje, Stara hiša številka 3 in mnoge druge so zlezle v srca marsikaterega otroka in odraslega. Perocijeva je za svoja dela med drugim prejela Levstikovo nagrado, leta 1971 pa (kot prva mladinska pisateljica) nagrado Prešernovega sklada. Njene pravljice so našle pot v svet, saj so bile prevedene v številne jezike. »Ne pišem za otroke, pišem otrokom in tako se z njimi pogovarjam,« je nekoč dejala.

Ob častitljivi obletnici je pri Mladinski knjigi izšla zbirka njenih devetih najbolj priljubljenih pravljic z naslovom Med pravljice z originalnimi ilustracijami znanih ilustratorjev kot so Ančka Gošnik Godec, Maja Kastelic, Tanja Komadina, Lidija Osterc, Jelka Reichman, Marlenka Stupica in Peter Škerl. Ilustracije za zabavno zgodbico Amalija in Amalija je ustvarila Anka Luger Peroci, ena izmed Elinih hčera. Knjigo pospremita topli spremni besedi Eline druge hčerke Jelke Pogačnik in literata Petra Svetine.

Eline pravljice so pomirjujoče, iz realnega mestnega življenja nas na krilih domišljije ponesejo v pravljične dežele. Kočevci si lahko štejemo v čast, da je pisateljica določen del svojega življenja preživela tudi v Kočevju. Naj nas ta jubilej spodbudi, da se skupaj z otroki ali sami potopimo v Elin mehak in prijazen svet, kjer je vse mogoče.

Iz pravljice Amalija in Amalija: »Bili sta Amalija in Amalija. Živeli sta v cvetličnem vrtu in sta imeli vsaka svojo hišico. Amalija in Amalija sta si bili tako podobni, da je vsakdo obema rekel Amalija. Tudi oblačili sta se enako in njuni hišici sta si bili na las podobni, svetli in prijazni.«

In čeprav Elo Peroci sicer najbolje poznamo po njenih pravljicah, naj se danes spomnimo tudi na njeni dve pesniški zbirki za odrasle, ki sta izšli pri založbi Obzorja Maribor: Rišem dan (1966) in Ko živim (1975). Tako kot njene pravljice, so tudi pesmi v omenjenih zbirkah nežne in lirične, v njih lahko začutimo pisateljičinega duha in njeno ljubezen do otrok. Pa vendar preko pesmi spoznamo tudi drugačno Elo, odraslo, zaljubljeno, razmišljujočo, utrujeno in odhajajočo.

Pesem iz zbirke Rišem dan:

»Prihaja jutrišnji dan –

v zgodnjem jutru se bodo rože odprle,

in moja misel bo sinja.

Rišem jutrišnje jutro in vse svoje sinje misli,

rišem upanje in sonce v sinjini.

Rišem rumeneča jabolka v krošnji

in s pretankimi črtami ptičji ščebet.

Jutranji hlad vzpenja trave in drevo –

moje upanje je veliko

BARBERY, MURIEL: ŽIVLJENJE VILINOV

Prevod: Saša Jerele

Mladinska knjiga, 2016

Življenje vilinov je tretji roman francoske pisateljice in učiteljice filozofije Muriel Barbery, najbolj znane po romanu Eleganca ježa. Mnogi ljubitelji Elegance ježa so bili nad Življenjem vilinov sicer razočarani, najpogosteje so kritizirali njegovo prepotentnost in pretiravanje z bogatim besediščem.

Res je, da roman, ki ga boste najverjetneje močno vzljubili ali pa odložili po nekaj straneh, kar prekipeva od umetelnih orisov: zdi se, da je vsaka poved zase baročno pripravljena poslastica, ki se ponuja, da z vso pozornostjo in sladkim pričakovanjem zagriznete vanjo. Izpod pisateljičinih rok se pred nas zlije čarobni svet francoske podeželske vasice in njenih prebivalcev, ki s posebno nežnostjo, globino in predanostjo skrbijo za svojo zemljo in uživajo v njenih darovih, ob tem pa skrbijo tudi za siroto, deklico Mario. Sočasno spremljamo zgodbo še ene deklice, še ene sirote: Clara, vzgajana v Italiji, je pripeljana v veliko mesto, kjer v družbi nenavadnih mož razvija svoje čudežne zmožnosti igranja na klavir, v ozadju pa sluti priprave na nekaj velikega. Vilini poznajo obe deklici in kmalu ugotovimo, da naključij ni, in da sta njuni življenjski poti tesno prepleteni ter izjemnega pomena za ključne dogodke, ki jih možje pričakujejo …

Ob tako bogatem besedišču in skrbni obravnavi najdrobnejših podrobnosti, ki pa za pisateljico in zgodbo nosijo velik pomen, se nam lahko ob branju zdi, da izgubljamo rdečo nit, kar je verjetno zmotilo mnogo bralcev. Pa vendar prav te drobni sladki bombončki: vonj in namen začimbnic starke Evgenije, položaj treh predmetov na jedilni mizi, zvok, ki ga iz klavirja izvabi Clara, nosijo v sebi srž zgodbe, ki je pomembnejša od sosledja dogodkov.

Kljub temu, da je roman označen kot fantazijski, je gotovo povsem drugačen od klasičnih fantazijskih romanov in bo prej navdušil bralca, ki v njem ne išče napete fantazijske pripovedi. Če vas opis pritegne, vam priporočam, da poizkusite in poletje pričnete s tem nekoliko zahtevnejšim magičnim romanom, polnim skrivnosti, vere, intuicije in filozofije, ki tenkočutno prepreda niti skrivnostnih svetov.

Pri založbi Mladinska knjiga je pred kratkim izšel prevod novega romana Muriel Barbery z naslovom En sam cvet, prevod nadaljevanja Življenja vilinov pa v Sloveniji še čakamo.

Iz knjige:

»A Maria se je z vero v poezijo srečevala vsak dan, ko je plezala na drevesa in poslušala pesem vejic in listov. Zelo zgodaj ji je postalo jasno, da se drugi premikajo po podeželju kakor slepci in glušci, da so simfonije, ki jih posluša, in slike, ki si jih ogleduje, zanje zgolj šumi narave in neme pokrajine. Kadar je dirjala po svojih poljih in gozdovih, je bila v nenehnem stiku s snovnimi tokovi v obliki neotipljivih, a vidnih sledi, ki so jo seznanjale z gibanjem in žarenjem stvari …/…/

DYER W., WAYNE , DR. in GARNES, DEE: OTROCI SE SPOMINJAJO NEBES

Založba Primus, 2021

Dr. Wayne W. Dyer, ki mu oboževalci pravijo kar »oče motivacije«, je bil mednarodno priznani avtor, govorec in pionir s področja samorazvoja z doktoratom iz svetovalne psihologije. V štirih desetletjih kariere je napisal več kot štirideset knjig, prevodi katerih so priljubljeni in pogosto izposojeni tudi v naši knjižnici. Knjiga Otroci se spominjajo nebes je rezultat skupnega projekta z Dee Garnes, s katero sta presunjena nad spomini na lastne izkušnje z otroki pozvala starše s celega sveta, da prispevajo pričevanja o nenavadnih izjavah otrok, ki so jim dale misliti o obstoju sveta onkraj materialnega. Odziv je bil odličen in bogato bero prispevkov sta razdelila v poglavja: Spomini na nebesa, Spomini na prejšnja življenja, Spomini na izbiranje staršev, Spomini na družinske reinkarnacije in zamenjave vlog, Spomini na duhovne povezave z našim virom, Mistična in prekognitivna modrost, nevidni prijatelji in obiski iz duhovnega sveta ter Zgodbe o angelih. Kratki izseki iz življenj mnogih in podobnosti med njimi nas presunejo in nam dajo misliti, da otroci v sebi nosijo veliko večjo modrost, kot smo si predstavljali …

Iz knjige:

»Moja hčerka Shea mi je pri treh povedala nekaj zanimivega: »Mami, se spomniš, ko sem bila jaz mami in ti otrok?« Vau! Nekaj trenutkov sem razmišljala, moj odziv pa je bil: »Hmm.. ne srček, ne spomnim se.« – Alicia Booth, Grand Blanc, Michigan«

Izbor priporočenega branja za tokratno oddajo Knjižni molj je za vas pripravila Pia Marincelj Bregar iz Knjižnice Kočevje.


KNJIŽNI MOLJ

13. 5. 2022

JERNEJA RENKO: POSEBNA PUNCA: (P)OSEBNA ZGODBA

Primus, 2022

Jerneja Renko je mati treh deklic in lahko bi rekli, da je njeno življenje zares pestro. S svojo ganljivo, iskreno izpovedjo nagovarja slehernega bralca. Prva posebna preizkušnja jo je doletela že v prvi nosečnosti. Deklica, ki sta jo z možem tako težko pričakovala, je bila mrtvorojena. Dobro leto kasneje se jima je rodila čudovita Vita, ki je zares polna življenja in danes žanje uspehe na glasbenem in športnem področju. Rojstvo najmlajše hčerke Nine pa je v družino prineslo povsem nove izzive, saj se je rodila gluha, zdravniki pa so ji napovedovali, da ne bo nikoli hodila. A starša sta ostala neomajna. Šele v Ameriki sta po nekajletnem raziskovanju odkrila inštitut, kjer starše učijo, kako delati z otrokom, ki ima razvojne težave. Postala sta zgled vsem, da je z močno voljo, trdim delom in brezpogojno ljubeznijo mogoče premikati meje, saj je danes Nina samostojna, vesela deklica, ki sliši in se lahko giba.

Čudovita osebna pripoved, ki nas spomni, da otroci s posebnimi potrebami srčijo prostor in čas, v katerega so rojeni. Ljudje, ki so drugačni od nas, lahko veliko dajo in v sebi skrivajo veliko potenciala. Največje ovire pa so tiste, ki si jih sami naredimo v glavi.

Odlomek iz besedila:

»Gospa, vaša hči je popolnoma gluha.« Takšno je to življenje. En sam stavek ti lahko sesuje svet. In tega ne pozabiš kar tako, še posebej pa ne arogantne mlade specializantke, ki ubije upanje do konca, ko mi razlaga, da morajo imeti kandidati za polžev vsadek vsaj nekaj odstotkov sluha.«

NEAL LAYTON: PLANET V ŽIVLJENJE ODET

Grafenauer založba, 2022

Navdih za prisrčno, zabavno okoljevarstveno slikanico, ki najmlajše spodbuja k skrbnemu ravnanju z okoljem, je misel Davida Attenborougha: »Nihče ne bo varoval tistega, za kar mu ni mar in nikomur ne bo mar za tisto, česar sam ni nikoli doživel.«

Slikanica izvrstnega britanskega ilustratorja prikazuje medsebojno povezanost vseh živih bitij. Vsak, še tako neznaten delček narave, je ključen za ravnovesje na tem edinem planetu, ki ga imamo. S premišljenimi ilustracijami opozarja na spremembe v okolju, ki jih ustvarjamo ljudje, a so pogosto škodljive. Obenem ponuja tudi rešitve, kaj lahko storimo že danes, da bo svet lepši, čistejši in prijaznejši do vseh. Čisto na koncu pa se skriva povabilo otrokom k razmisleku in oblikovanju rešitev, da ohranimo ta čudovit preplet vsega živega na Zemlji še za prihodnje rodove.

Odlomek iz besedila:

»Srečo imamo, da živimo na planetu, na katerem se bohoti življenje. Vse je pomembno, vse je med seboj povezano. Ne smemo pozabiti, da smo del tega tudi mi.«

NADIA MARKS: TISTO POLETJE NA KRETI

Tanera, 2021

Calli, hči Angleža in Grkinje, se po desetih, navidez srečnih letih s partnerjem Jamesom znajde v slepi ulici. Povsem nepričakovano jo James zapusti in znajde se sama v težki življenjski preizkušnji. Da bi pozabila na lastna razočaranja in si zacelila zlomljeno srce, se najprej službeno odpravi na grški otok Ikarija, da bi o njem napisala fotoreportažo. Srce jo vodi še naprej, domov, na Kreto, kjer je preživela najlepše trenutke otroštva. Želi si, da bi lahko nadoknadila zamujeni čas s svojo teto, materino starejšo sestro. A kmalu spozna, da jo na Kreti ne čaka le izvrstna kulinarika, idilično poležavanje na plaži in gostoljubni domačini. Na dan počasi privrejo leta dolgo zamolčane skrivnosti, njihovo razkritje pa bo usodno za celo družino.

Napeta zgodba, ki nas posrka v grško poletje, sončne plaže in brezskrbnost, a obenem razkriva najtemačnejše človeške strasti, neizpolnjene želje, hrepenenja in bolečino zaradi izgubljenih sanj in neizživete ljubezni.

Odlomek iz besedila:

»Stvari niso nikoli enostavne, dekle moje«, ji je odgovorila Froso, »zato ker smo ljudje in ker nam naše srce pove resnico. In ko nas Eros zadane s puščico, si ne moremo pomagati.«

LAUREN DENTON: POČITNIŠKA HIŠICA

Meander, 2021

Romane ameriške pisateljice Lauren Denton so bralci lepo sprejeli, saj prinašajo realen, a optimističen pogled na svet. Njene zgodbe pripovedujejo o resničnem veselju, sreči, ljubezni, smehu, pa tudi o bolečini, razočaranju in srčnih ranah. V njih ne manjka smeha niti solz. So takšne, kot je življenje samo.

Tokratna zgodba se odvija na sončnem jugu Alabame. Lily zjutraj namesto dišeče kave pričaka moževo pismo in ločitveno papirji. Znajde se na življenjski prelomnici. Po naključju vidi oglas za delo v frizerskem salonu v naselju Varen pristan, kjer jesen življenja aktivno preživlja skupnost upokojencev. Lastnica Pristana Rose v Lily vidi delček lastne bolečine, odloči se tvegati, ponudi ji službo in s tem možnost za nov začetek. Povsem nepričakovano se med ženskama začne spletati prijateljstvo. Obe se bosta morali soočiti z izzivom, kako se rešiti spon preteklosti in izkoristiti priložnosti, ki se jima ponujajo.

Prijetna, topla zgodba, ki je več kot le ljubezenski roman, saj nas spomni, da ni nikoli prepozno za nov začetek.

Odlomek iz besedila:

»Življenje je res lepa stvar – je dragoceno in bežno in nori bi bili, če ga ne bi zgrabili z obema rokama in se ga trdno oprijeli.«

Tokratno oddajo Knjižni molj je za vas pripravila bibliotekarka Špela Činkelj.