KNJIŽNI MOLJ
30.3. 2023
Že je tu cveteča, brsteča pomlad, ki prinaša svežino in prostor za nove začetke. Zato vam tokrat ponujamo izborček knjig, ki na takšen ali drugačen način prebujajo.
PERŠOLJA, PATRICIJA: MARTA
IIustracije: Silvan Omerzu
Založba Pivec, 2011
V teh dneh nam je prišla pod roke tenkočutna domišljijska slikanica o deklici Marti, ki v naši knjižnici ni novost, saj je izšla že leta 2011, a je vsekakor vredna posebne pozornosti. Marta lepo skrbi za svoje srce in se z njim veliko ukvarja, jemlje ga zraven kamorkoli gre in mu govori same lepe stvari. Marta ima zelo rada svoje srce in srce ima rado njo. Nekega dne pa se Marta na sprehodu spotakne ob krono in glej, ta ji prav lepo pristaja. A odkar ima na glavi krono, svet vidi drugače in v njenem življenju se naenkrat začno dogajati številne spremembe. Na svoje srce povsem pozabi, dokler ne sreča dečka Luke, ki se naokrog potika s svojim srcem in se ne zmeni za bleščeče stvari …
Iz knjige:
»Kaj se sploh zgodi s srcem, ko ga enkrat nekje pozabiš? Otrdi v kamen, čez katerega brezbrižno vozijo težka vozila? Se spremeni v cvetočo rožo v afsaltni razpoki? Ali preprosto svobodno poleti na kakšno eksotično potovanje po Karibskih otokih?«
ROONEY, SALLY: KJE SI, PRELEPI SVET?
Prevod: Vesna Velkovrh Buklica
Sanje, 2022
Sally Rooney, irska pisateljska zvezda, ki je kot najbolj odmeven glas milenijske generacije zaslovela že z romanoma Pogovori s prijatelji in Normalni ljudje, po katerih sta bili posneti tudi TV nadaljevanki, slovenski trg razveseljuje s svežim prevodom novega romana Kje si, prelepi svet?. Kot smo za pisateljico že navajeni, se zgodba tudi tokrat plete okoli odnosov med prijatelji na pragu odraslosti, ki se zapletajo in razrešujejo svoje medosebne odnose, medtem pa razmišljajo o svetu, ki jih obdaja. Alice, uspešna pisateljica, se po živčnem zlomu odloči za umik v obmorsko vas, kjer preko Tindra spozna Felixa. Med njima se splete nepričakovana in nenavadna, a močna vez. Njena najboljša prijateljica Elieen medtem v Dublinu preboleva svojo neuspešno zvezo in vse bolj misli na Simona, prijatelja iz otroštva, s katerim se kmalu ponovno zbližata. V romanu se pisemska poglavja, ki beležijo korespondenco med prijateljicama, izmenjujejo s tistimi, ki opisujejo tekoče dogajanje pri eni ali drugi. Bralec to dogajanje spremlja z neke nenavadne distance, saj so opisi zelo dokumentarni, racionalni, pogovori zapisani brez narekovajev; kot strogo poročilo o dogajanju, ki pa je kljub vsemu zelo čustveno – ta emocionalni del zato ostaja še bolj intimen, saj se ne prebuja na papirju, ampak v bralčevem notranjem svetu. Šele ko Elieen in Simon obiščeta Alice v njeni rezidenci, preprosti Felix med trojico spodbudi odrešitev eksplozije emocij, ki so pri posameznikih tlela v ozadju.
Odličen roman, ki bo zagotovo pritegnil vse pripadnike milenijske generacije, ki so tudi sami izkusili novi svet fluidnih odnosov in negotove prihodnosti.
Iz knjige:
»Ko sem živela z Aidanom, sem včasih pomislila: majčkeno žalostno je, da nikoli ne bom izvedela, kako bi bilo s Simonom. Ampak po svoje je mogoče bolje, da tega ne izvem. Tako bova vedno v življenju drug drugega, vedno bova drug do drugega čutila takole, in to je bolje. Veš, včasih, kadar sem zelo žalostna in deprimirana, ležim v postelji in mislim nate. Ne mislim v spolnem smislu, samo na tvojo dobroto mislim, kako dober človek si. In če sem ti pri srcu, če me imaš rad, že moram biti v redu. /…/ Vem, da se najbrž sliši bedasto. Ampak če bi začela hoditi in bi se potem razšla, bi še kdaj lahko čutila to v sebi?«
POŽGAN, POLONA: GOVORI IN INSPIRIRAJ
Primus, 2022
Polona Požgan, dobršnemu delu javnosti znana kot radijska moderatorka in televizijska voditeljica, je že 22 let predavateljica komunikacije in retorike, ki na svojih predavanjih, on-line tečajih, treningih in seminarjih s poslušalci na energičen in motivacijski način deli znanje, izkušnje in zgodbe iz svoje dolgoletne prakse. V knjigi Govori in inspiriraj je zbrala znanje o zakonitostih dobrega govora in bralca postavila pred dejstvo, da se prepričljiv in učinkovit govornik skriva prav v vsakem izmed nas. Ob branju se lahko naučimo kako poskrbeti, da naše sporočilo ne bo šlo »pri enem ušesu noter in pri drugem ven«, kaj so osnove ustrezne neverbalne komunikacije, kako zmanjšati tremo in strah pred govorjenjem oziroma javnim nastopanjem ter kako postanemo samozavestni govorniki v vseh življenjskih situacijah: poslovnih in zasebnih. »Moja knjiga o veščinah komunikacije je namenjena vsem tistim, ki si želijo komunicirati bolj avtentično, bolj pogumno in bolj suvereno. Vsak ima namreč fizični glas, nima pa vsak glasu, ki se sliši,« je o knjigi zapisala avtorica. »Ni pomembno samo, da nekaj povemo, temveč tudi, kako to povemo. Pomembna je tudi energija za besedami. Velikokrat slišim stavek: »Stokrat sem ti povedala …«, v tem primeru je že jasno, da energija, s katero smo nekaj povedali, ni prava. Po drugi strani pa želim poudariti, da imamo vsi mi pravico, da se naš glas sliši in da je slišan,« še dodaja. V kolikor ste tudi vi eni izmed tistih, ki verjamejo, da ne znajo nastopati v javnostmi in se zato vedno v strahu skrivajo v ozadju, imate sedaj priložnost, da to spremenite in s svojo osebnostjo in znanjem zasijete tudi pred drugimi!
Iz knjige:
»Če so tudi vam že kot otroku govorili, da bodite tiho, da ni treba, da imate o vsem svoje mnenje, če ga pa že imate, ga raje zadržite zase, če so vam povedali, da niste dovolj pametni, da ste sicer pridni, ampak ne vem kako brihtni pa ne, potem morate najprej opraviti s tem, če želite postati bolj suvereni in samozavestni govorniki. /…/
Začeli bomo tako, da od danes ne bomo več poudarjali, kakšno tremo imamo in kako res nismo primerno za javni nastop. Raje si recimo, da smo pred javnim nastopom vznemirjeni.«
KAUR, RUPI: MOJE TELO, MOJ DOM
Prevod: Frida Črmelj
Mladinska knjiga, 2022
Mlada pisateljica Rupi Kaur, ki je že pri 21. zaslovela s pesniško zbirko Med in mleko, kateri je sledila Sonce in njeno cvetje, se tokrat predstavlja že s tretjo zbirko z naslovom Moje telo, moj dom. Tako kot v prejšnjih pesmih v kiticah brez verzov mlada umetnica razmišlja o ljubezni, izgubi, bolečini, okrevanju, ženskosti in migracijah. Na mnogih mestih iz njenih besed žari bolečina, ki pa jo na drugih zdravijo pogum, okrevanje in osebnostna rast. Čudovito branje za mlade ranjene duše, ki iščejo tolažbo, pogum in moč ter se borijo za svoj prostor v tem svetu.
Iz knjige:
»zdaj si svobodna
in edino kar te še veže
so tvoje sanje o tem
kaj boš počela s svojim časom«
Ker se bliža 2. april, rojstni dan Hansa Christiana Andersena in mednarodni dan knjig za otroke, za konec med vas delimo še poslanico, ki jo vsako leto pripravi Sekcija IBBY – mednarodna zveza za mladinsko književnost, tokrat gre za zapis grškega mladinskega avtorja Vagelisa Iliopoulosa:
Vagelis Iliopoulos
Jaz sem knjiga, preberi me!
Jaz sem knjiga.
Ti si knjiga.
Vsi smo knjige.
Moja duša je zgodba, ki jo pripovedujem.
Vsaka knjiga pripoveduje svojo zgodbo.
Na videz smo lahko popolnoma različne,
nekatere velike, druge majhne,
nekatere pisane, druge črno-bele,
nekatere z malo stranmi in druge z mnogimi.
Lahko smo podobnega mnenja ali pa govorimo popolnoma različne reči.
A prav v tem je naša lepota.
Če bi bile vse enake, bi bilo dolgčas.
Vsaka izmed nas je edinstvena.
Vsaka od nas je upravičena do tvojega spoštovanja,
do tega, da jo bereš brez predsodkov,
do mesta v tvoji knjižnici.
O meni imaš lahko svoje mnenje.
Prebrano lahko raziskuješ, presojaš, imaš tudi pripombe.
Lahko me vrneš na polico ali pa me stisneš tesno v svoj objem
in z menoj odpotuješ zelo daleč.
Toda nikoli ne dovoli, da me kdo vrže stran
ali da me pošlje na drugo polico.
Nikoli ne zahtevaj mojega uničenja
in ne dovoli niti, da to stori kdo drug.
In če neka knjiga pride z druge police na tvojo,
ker jo je nekdo ali nekaj pregnalo stran,
ji napravi prostor.
Če se samo malo premakneš, bo lahko stala zraven tebe.
Poskušaj občutiti, kar občuti ona.
Razumi jo. Zaščiti jo.
Jutri se lahko tudi ti znajdeš v njenem položaju.
Ker si tudi ti knjiga.
Vsi smo knjige.
Daj, zavpij na ves glas, da te bodo vsi slišali.
»Jaz sem knjiga, preberi me!«
Prevedla Jelena Isak Kres
V naši knjižnici bomo že v soboto, 1. 4., ob 10. uri mednarodni dan knjig za otroke praznovali z bralno urico za otroke, na kateri nas bosta presenetila prav posebna gosta (namig: eden od njiju bo kosmatinec na štirih tačkah). 😉 Lepo vabljeni!
Besedilo oddaje Knjižni molj je pripravila
Pia Marincelj Bregar, bibliotekarka iz Knjižnice Kočevje.
KNJIŽNI MOLJ
17.3. 2023
David Zupančič: Življenje v sivi coni
Mladinska knjiga, 2022
Knjigo, ki je v naši knjižnici zelo priljubljena že vse od izida, je spisal mlad slovenski zdravnik infektolog. Ob začetku epidemije, ki je pred tremi leti zamajala svet, je odkril prvi primer okužbe z novim koronavirusom v Sloveniji. V svojih zapisih nam odstre vpogled v ta dramatičen čas, v zakulisje slovenskega zdravstva in bralcu predstavi kruto realnost, v kateri so se nenadoma in nepripravljeni znašli tako bolniki kot zdravstveno osebje. Življenjske zgodbe iz bolniških postelj se prepletajo z razmišljanji, stiskami, vsakodnevnim stresom, napori pa tudi humornimi utrinki mladega zdravnika, moža in očeta, ki svoj poklic razume kot poslanstvo in ga opravlja zares srčno in predano.
Branje, ki v nas budi hvaležnost in spoštovanje do zdravstvenih delavcev ter v nas odzvanja še dolgo po tem, ko zapremo zadnjo stran …
Odlomek iz besedila:
»Veliko sem delal s starostniki. Takšna je pač narava našega poklica in medicine, saj so to ljudje, ki so največkrat bolni. Naučili so me ogromno in njihove brezčasne modrosti zelo spoštujem. Med drugim so me naučili, da se v tem obdobju življenja, v visoki starosti, le redkokdo zares boji konca. Marsikdo pa se boji, da bi bil na koncu sam.«
Barbara Habič in Slavko Pregl: Piran: zgodbe in legende
Didakta, 2022
Obmorsko, pristaniško, starodavno mesto Piran že stoletja kljubuje morju in vetrovom. Pisatelj Slavko Pregl in njegova žena Barbara pa sta se počasi in usodno zaljubila vanj in v zgodbe, ki so povezane z njim. Na pobudo Polone Senčar sta poustvarila sedem najlepših zgodb in legend, ki nas popeljejo v bogato zgodovino mesta ter njegovih prebivalcev. Med drugim tako predstavita začetke mesta, ki naj bi ga poimenovali že stari Grki, zavetnika svetega Jurija in zgodbo o obnovi cerkve, ki mu je posvečena. Ne pozabita niti na najlepšo piransko znamenitost – hišo Benečanko ter zgodbo o zapleteni, véliki in verjetno nesrečni ljubezni, ki je prešla v legendo.
Zares prijeten leposlovni sprehod po starodavnem primorskem mestu, ki ga pospremi spremna beseda Zorka Bajca – piranskega župnika ter prejemnika Steletovega priznanja za zgledno kontinuirano obnovo sakralnih spomenikov v Piranu. Avtorja sta na koncu knjige dodala še seznam muzejev ter ustanov za vse, ki si želijo o tem slovenskem biseru med mesti izvedeti še več.
Odlomek iz besedila:
»Čas je odnesel blišč in slavo Pirana, porušil njegovo varno obzidje, bogastvo solin in zgodbe njegovih prebivalcev, ki so se zatekali v srečno mesto z vseh vetrov. Obrusil je sijaj njegovih palač in pristanišča, v katerem že dolgo ne pristajajo več veličastne galeje. Toda zgodbe njegovih prebivalcev so zapisane v vetru in spominu, odmevajo v vodnjakih, njihovi koraki so odtisnjeni v tlakovcih in starodavnih zidovih hiš. Piran morda nikoli več ne bo tako sijajno mesto, kot je bil nekoč, vendar njegovi zidovi in prebivalci še vedno ohranjajo stare zgodbe in ustvarjajo nove.«
Mitchelle Mitchell: Krepitev rezilientnosti: kako razviti čustveno odpornost pri odraščajočem otroku
Vita, 2022
Michelle Mitchell je avstralska predavateljica, avtorica, vzgojiteljica ter ustanoviteljica Youth Excela – dobrodelne organizacije, ki izobražuje mlade in njihove družine v življenjskih veščinah ter jim nudi psihološko svetovanje. Starše želi ozavestiti, da se morajo otroci že od malega spopadati z majhnimi izzivi in stiskami, da bodo pripravljeni na veliko večje težave, ki jih čakajo kasneje v življenju. Prav zato je spisala priročnik, ki bo v pomoč staršem pri vzgoji v današnjem kaotičnem in spreminjajočem se svetu. S povsem konkretnimi primeri in situacijami iz družinskega življenja predstavi rezilientnost oziroma čustveno odpornost, ki ima sedem lastnosti: pogum, hvaležnost, empatijo, samozavedanje, odgovornost, skrb zase ter prispevek družbi.
Strokovno podkrepljen in poljudno napisan priročnik, ki bralcem ponuja obilico koristnih orodij za srečno in vzdržljivo starševstvo.
Odlomek iz besedila:
»Otroški možgani imajo neverjetno sposobnost odziva na težo majhnih vsakodnevnih odločitev. Odpornost ni ekskluzivni koncept, ki ga zmore le nekaj superjunakov. Ta lastnost je dana vsakemu otroku, na katerega ima vsak mikro trenutek starševstva dolgoročen vpliv.
Mojiceja Bonte: Lisica Mica spoznava mestne zgradbe
Epistola, 2022
So vas malčki že kdaj ujeli nepripravljene z vprašanjem: »Katera stavba je to? Kaj v njej počnemo?« Mojiceja Bonte je za prav takšne primere napisala prikupno slikanico, v kateri uglajena lisica Mica spoznava mestne zgradbe: muzej, knjižnico, gledališče, grad, banko, pošto, hotel, tržnico, bolnišnico, lekarno, nazadnje pa še avtobusno postajo in stadion. Najmlajšim bomo s kratkimi zgodbami približali omenjene ustanove ter jih nevsiljivo poučili o njihovem namenu, primernem obnašanju in pravilih, ki jih moramo upoštevati ob obisku. Slikanico dopolnjujejo izvirne ilustracije Evgenije Forsyte, lisica Mica pa že nestrpno čaka na otroškem oddelku Knjižnice Kočevje, da se z najmlajšimi odpravi na potep po mestu.
Odlomek iz besedila:
»Muzej je kulturna ustanova, kjer zbirajo, hranijo in urejajo različne predmete. /…/ Lisica Mica se je odločala med zgodovinskim, mestnim, etnografskim in prirodoslovnim muzejem. Odločila se je za slednjega, saj je prirodoslovni muzej tudi najstarejša kulturna ustanova v Sloveniji.«
Tatjana Pregl Kobe: Frida in zmaj Artur Gaj v Grčiji
Morfemplus, 2021
Tatjana Pregl Kobe nadaljuje s pravljično obarvano poučno serijo knjig za mlade bralce, v katerih predstavlja bogastvo evropske kulture. Tokrat nas popelje na potovanje po Grčiji. Ta je ena najbolj sončnih držav na svetu ter je s svojo kulturo postavila temelje današnji zahodni civilizaciji.
Skozi dogodivščine male deklice Fride in njenih plišastih prijateljev – zmaja, zajčice in podganice – spoznamo ključne osebe, dogodke in kraje, ki so zaznamovali Grčijo. Prepletata se mitologija ter novejša zgodovina, besedilo pa prinaša obilico podatkov, ki so predstavljeni na otrokom dostopen, razumljiv način. Dopolnjujejo ga odlične ilustracije Tine Dobrajc, ki kar kličejo k samostojnemu branju v drugi triadi ali v družbi odraslih.
Odlomek iz besedila:
»Mitologija pravi, da je vrhovni bog Zevs z obeh koncev sveta poslal dva orla, katerih poti sta se prekrižali ravno nad Delfi, in s tem je bila določena lokacija popka sveta. Prerokovale so pitije, ki so dajale dvomljive ali dvoumne odgovore. Je pa nekdaj mogočno svetišče boga Apolona danes kup ruševin, in kar precej domišljije je potrebno, da si predstavljamo njegov videz v času največjega razcveta.«
Začetek vikenda pa naj vam polepša še pesem Čas pesnika Bojana Vrečerja iz njegove druge pesniške zbirke Zrele trave.
Je čas, ki da
in je čas, ki vzame.
Pravijo,
da je čas,
ki celi rane.
A je tudi čas,
ki ne mine,
ko zasanjaš se v spomine.
Želimo vam, da si boste znali vzeti dovolj časa zase, svoje bližnje in za branje. Tokratno oddajo Knjižni molj je za vas pripravila bibliotekarka Špela Činkelj.
KNJIŽNI MOLJ
3.3. 2023
Tokratni kupček priporočenega branja iz naše knjižnice naj vam polepša zasneženi pričetek marca.
MUSSO, GULLIAUME: ŽIVLJENJE JE ROMAN
Meander, 2022
Novi roman Guillauma Mussoa je navdihujoča zgodba, ki svojo moč črpa iz skrivnosti knjig in veselja do življenja izmišljenih likov. Roman se odvije v treh dejanjih z dvema nepričakovanima obratoma. V središču dogajanja sta dve zgodbi, ki tečeta paralelno, vsaka pa nas na svoj način globoko pretrese. Prva zgodba je zgodba slavne newyorške pisateljice Flore Conway, bralcem znane tudi po svoji skrivnostnosti, ko je med igro skrivalnic v njunem stanovanju nepojasnjeno izginila njena triletna hči Carrie, policijska preiskava pa ni dala nobenih rezultatov. V istem času pa na drugi strani Atlantika teče vzporedna zgodba o drugem znanem pisatelju strtega srca, ki se zaradi ločitve in ločenosti od sina, brez volje do življenja, skriva v svoji prepišni stari hiši. Naključje ju združi, ker je on tisti, ki ima ključ do Florine uganke, ona pa je tista, ki ga bo vzpodbudila, da ponovno začne pisati. Skozi na videz banalno zgodbo nam Musso spregovori tudi o profesiji pisatelja, inspiraciji, o tem kako nastanejo liki in kako se oblikujejo njihovi karakterji ter kaj vse je roman..
Iz knjige:
»Pred šestimi meseci je izginila moja triletna hči Carrie Conway, medtem ko sva se igrali skrivalnice.«
POPIT, BARBARA: BELINA ME POMIRJA
5KA, Katapult, 2022
Barbara Popit je slikarka, pisateljica, popotnica. Potovanja, spoznavanje novih dežel in ljudi so njena strast. Leta 2021 je izšel njen knjižni prvenec »Poklon Himalaji«. S svojo drugo knjigo, »Belina me pomirja«, nas avtorica popelje na nepozabno potovanje po Antarktiki: po čudoviti, neokrnjeni naravi na koncu sveta. To je potovanje po čarobnem svetu ledene celine, skozi katero se prepleta zgodba o tjulnju, ki je daroval svojo kožo za majhno deklico, ki jo vedno zebe v noge.
Nekaj misli iz knjige, ki izražajo avtoričina doživetja in občutja ob spoznavanju bele dežele:
»Sedaj sem tu. Sredi ničesar, sredi mrzle beline, sredi draguljev, ki se iskrijo v ledeni površini, sredi pokrajine, izklesane z roko neznanega kiparja, ki daje mrtvi pokrajini neko novo, skrivnostno življenje. Ne upam si dihati, da ta čudoviti svet, ki se razprostira pred mano, čudežno ne izgine.«
»Obstaja svet, ki je popolnoma drugačen od našega. Ledeni svet s svojo čarobno pokrajino te očara, zasvoji in tvojega srca nikoli ne zapusti. To je Antarktika.«
»Belina, ki me obdaja, me pomirja. Tukaj je vse drugačno, še svetloba ni takšna kot doma.«
»Bela celina je res neverjetna s svojo nezemeljsko pokrajino, ledom in dušo, skrito globoko v zamrznjenih tleh.«
»Tako velik in hkrati tako majhen je naš planet. Tako lep in hkrati tako krut.«.
GOMBOC, MATEJA: SPOSOJENA BABICA ŠTEFI
Miš, 2022
Dobitnica lanske Desetnice, ki jo je prejela za roman »Balada o drevesu«, Mateja Gomboc, ima za nas nov mladinski roman, ki nosi naslov »Sposojena babica Štefi«. To je zgodba o Uli, Janu in Luki. Njihovi starši morajo na neodložljivo službeno pot, vsi, ki po navadi priskočijo na pomoč pri varstvu – babice, dedki… pa so tokrat zasedeni. Na srečo se pojavi rešitev – Štefi, nekdanja tabornica in učiteljica, zabavna gospa polna presenečanj. »Vse zna, vse naredi! Energije pa ima za pet ljudi hkrati!« Takoj, ko prispe na dom Hrastarjevih, prepove uporabo mobitelov in računalniških igric, jih pa iz dneva v dan preseneča z zanimivimi zadolžitvami in dogodivščinami: plezanje po drevesih, večer poln smeha z igro Activity, pospravljanje vrta, obrezovanje žive meje potem pa piknik na sveže pokošeni travi, taborjenje… »Sposojena babica Štefi« je smešna, nagajiva in zabavna knjiga, je pa tudi zgodba, ki nudi zrcalo sodobnemu svetu, je zgodba o družinah, ki nenehno hitijo in so v stalnem stresu in bi otroci velikokrat potrebovali »gospo Štefi« in njene nevsakdanje in zabavne igrice.
Iz knjige:
»Oba sta pri računalniku in iščeta varuško. Po različnih portalih. Na varstvih, bolhi, fejsbuku in še kje. Do zdaj brez uspeha. Mamico že grabi panika. Oči je skuliran in jo miri. Mami ima ideje, toda vsaka propade. Oči ji pravi, da se bo zagotovo vse uredilo. Mami pravi, da ne ve, kako, in da naj se oči že spusti na Zemljo. Kaj pa, če naš očka v resnici ni Zemljan? Le kako je v taki situaciji lahko tako skuliran? Mislim, da je res vesoljec..”
HORA, DANIEL: IGRA
Grlica, 2021
Strokovnjaki priporočajo, da otroci do petega leta ne bi preživljali pred zaslonom več kot 30 minut na dan, pozneje pa se zgornja meja konča z vsakodnevnimi 90 minutami. Res je, igra je pomemben del otroštva in odraščanja, toda ne sme postati edini cilj v življenju. To se je pripetilo glavnemu junaku romana »Igra« nemškega avtorja Daniela Hore, petnajstletnemu Timu. Tim je običajen najstnik, v šoli nima težav, z vrstniki se dobro razume in tudi doma ni posebnih težav. Zelo rad igra računalniške igre, toda vse se spremeni, ko odkrije odlično interaktivno igro Call of the Force. Ta ga popolnoma obsede, živi samo za to, da bo igral in postal najboljši. Zaradi nje sploh ne spi, zanemarja šolo in se ne odmakne od igralne konzole in interneta. Tudi dekle, glasbenica Helen, ga ne more odtrgati za dlje časa od te njegove obsedenosti. Ali bo le doumel, da potrebuje profesionalno pomoč, da se bo lahko vrnil v normalno življenje?
Iz knjige:
»Bolel me je hrbet od vsega sedenja. Zaradi sladkarij, ki sem jih tlačil v usta med igranjem, nisem mogel na WC. Verjetno je bila kriva hitra hrana. Na internetu je bilo, da lahko povzroča zaprtje. To pa je bila žrtev, ki sem jo moral sprejeti. Kasneje, ko bom profi-igričar, bo vse to poplačano.”
Lep vikend, poln dobrega branja vam želi
Knjižnica Kočevje